image
Bapro

Nowa inwestycja górnicza w obszarze Paruszowiec.

Inwestycja budzi szereg kontrowersji oraz szerokie zainteresowanie zarówno pośród lokalnych społeczności, lokalnych mediów, polityków, jak i innych graczy na rynku energetycznym. Dzieje się tak przede wszystkim z uwagi na fakt, że przewidywane są dwie możliwości rozwoju inwestycji:
• budowy głębinowej kopalni węgla kamiennego;
• budowy kompleksu energetycznego Bapro Energy Complex (BEC).

Główną ideą jest stworzenie kompleksu energetycznego, który będzie minimalizował wpływ na środowisko i jednocześnie będzie opłacalny ekonomicznie w dalszej perspektywie. Oznacza to w praktyce wykorzystanie nowoczesnych i bezpiecznych technologii produkcji energii i wydobycia węgla, które pozwolą znacznie ograniczyć emisję gazów cieplarnianych oraz innych produktów ubocznych i odpadów zanieczyszczających środowisko. Pełna integracja pionowa pozwoli na wykorzystanie efektu synergii obu głównych elementów projektów, tj. kopalni węgla kamiennego i elektrowni, a ilość odpadów stałych i płynnych wymagających składowania lub utylizacji poza terenem zakładu zostanie zredukowana prawie do zera. Również emisja gazów cieplarnianych zostanie ograniczona do poziomu zdecydowanie niższego niż w przypadku innych elektrowni opalanych węglem kamiennym.

Inwestycja mieści się w zachodniej części Górnośląskiego Zagłębia Węglowego na terenie miasta i gminy Rybnik oraz miasta i gminy Czerwionka Leszczyny na obszarze Paruszowiec w województwie śląskim, natomiast pod względem administracji górniczej przedmiotowe złoże podlega Okręgowemu Urzędowi Górniczemu w Rybniku.

Branża Energetyka i górnictwo Rok inwestycji 2015 Słowa kluczowe kompleks energetyczny, górnictwo, węgiel kamienny

BH Steel-Energia Sp. z o. o.
al. Korfantego 141C
40-154 Katowice
NIP 6342469766© BH Steel-Energia Sp. z o.o. 2019, All Rights Reserved.